Przejdź do treści

Pierwszy tytuł wicemistrza Polski zawodniczki UKS Fala Swarzędz i pierwsza kwalifikacja do finału „A” Mistrzostw Polski

59 zawodników z 25 klubów, wystartowało 26 lipca 2015 roku w Olsztynie w Mistrzostwach Polski w Pływaniu Długodystansowym na Wodach Otwartych. Pływacy rywalizowali na dystansach – 2,5km; 5km; 7,5km oraz 10 km. Warunki atmosferyczne nie ułatwiały uczestnikom zadania. W trakcie zawodów wiał bardzo silny wiatr i zawodnicy musieli walczyć nie tylko z rywalami, ale także niesprzyjającymi warunkami. Zmagania na wodach otwartych wymagają wielu dodatkowych umiejętności. Trzeba wiedzieć jak radzić sobie z falami, które potrafią co chwilę zmieniać kierunek w którym zmierza pływak. Nie da się wszystkiego przewidzieć, tak jak w przypadku imprez na basenie krytym. Największą niespodzianką mistrzostw była nasza reprezentantka – Joanna Radosz, startująca na dystansie 7,5 kilometra. Do Olsztyna przyjechali reprezentanci Polski w pływaniu długodystansowym, będący po zgrupowaniach kadry i międzynarodowych imprezach. Jeszcze 13 czerwca podczas zawodów z cyklu Grand Prix Polski nasza zawodniczka im uległa. Podium wydawło się więc poza jej zasięgiem. Jednak Asia nie miała do tej pory wakacji. Na basenie spędzała ranki i popołudnia przepływając basen za basenem. Wykazała ogromny hart ducha, pozostając w pewnym momencie sama na torze. Reszta zawodników Fali rozpoczęła wakacje (za wyjątkiem Weroniki i Kacpra Nowickich, którzy zostali powołani na zgrupowanie kadry Polski).

Mistrzostwa Polski były docelową imprezą Joanny w tym roku. Okazało się, że roczny cykl treningowy zaplanowany przez jej trenera – Pana Marka Piekarę – był bardzo precyzyjny i Asia trafiła ze szczytem formy dokładnie w najważniejszą imprezę w tym roku. Po starcie prowadzenie objęła Anna Nita z WKS Śląsk Wrocław. Nie oddała go już do końca wyścigu. Asia natomiast musiała z okrążenia (833m) na okrążenie przedzierać się do czołówki, po tym jak na pierwszej boi nawrotowej, w ogromnym ścisku otrzymała kopnięcie w brzuch. Pomimo bólu realizowała jednak założenia taktyczne, co pozwoliło jej ukończyć wyścig na medalowym, drugim miejscu. Tym samym stała się autorką największego sukcesu „Fali” od momentu powstania Klubu w 2010 roku. To pierwsze podium i pierwszy tytuł wicemistrza kraju zdobyty po pięciu latach intensywnych treningów. Dla Joanny nie jest to koniec pracy oraz zmagań na wodach otwartych. Czekają ją jeszcze starty w Grand Prix Polski w Kryspinowie (5000m) i Gdyni (3000 m na morzu) oraz dwa starty (po 3000m) w Grand Prix Wielkopolski oraz w Pucharze Czterech Jezior w Chodzieży (3000m i 1500m).

Autorką kolejnego sukcesu jest Dominika Barczyk. W dniach 3-5 lipca startowała w Letnich Mistrzostwach Polski Juniorów 14 letnich w Olsztynie. Na cztery starty – w dwóch (50m i 100m stylem grzbietowym) wywalczyła udział w finale „A”. Najlepszy wynik uzyskała na dystansie 100 m stylem grzbietowym plasując się ostatecznie na 8 miejscu i bijąc swój rekord życiowy. To także historyczny rezultat, uzyskany tym razem w rywalizacji na basenie krytym. W dotychczasowej historii Klubu jeszcze nikomu przed Dominiką nie udał się ten wyczyn.W drugim finale „A” Dominika zajęła 9 miejsce.

W Letnich Mistrzostwach Polski Juniorów 16 letnich, które odbyły się w dniach 10-12 lipca w Dębicy, Klub reprezentowała Aleksandra Grygier. Na cztery starty – w dwóch (100m i 200m stylem klasycznym) wywalczyła udział w finale „B”. Najlepszy wynik uzyskała na dystansie 200 m stylem klasycznym plasując się ostatecznie na 12 miejscu.

Wszystkie te wyniki wynikają z ciężkiej, codziennej pracy naszych zawodniczek. Są obecne na prawie wszystkich treningach, łącząc naukę i sport. Trzeba też dodać, że osiągnęły wysoki poziom sportowy przy połowie obciążenia treningowego, które jest realizowane w szkołach mistrzostwa sportowego.